Головні новини

АМПУ: локшину на вуха — премію в кишеню. Частина 2: «Чума» в портах України

Бардак в портовій галузі країни має міцну корупційну основу.

“Так і порт теж являв собою дивне видовище, особливо якщо дивитися на нього зверху, з бульварів. Звичайне пожвавлення, завдяки яким він по праву вважався першим портом на узбережжі, раптом відразу стихло. Біля пірсу стояло лише з п’ять кораблів, затриманих у зв’язку з карантином. Але біля причалів величезні, непотрібні тепер крани, перевернуті набік вагонетки, якісь дивно самотні штабеля бочок або мішків – все це красномовно свідчило про те, що комерція теж померла від чуми.»

Альбер Камю. “Чума.

У попередньому матеріалі «Навіщо в порту за два капітана» в назві був невеликий натяк на правильну відповідь: «Для того, щоб мати додаткову можливість «знімати кеш» з іноземних судновласників».

З одного боку, ситуація розвивається в напрямку, який проголосив міністр інфраструктури Володимир Омелян ще на початку своєї каденції. А саме: «розігнати наскрізь корумповану АМПУ, створити Морську Адміністрацію, реформувати галузь» і т. д.. Саме так і анонсировалосьь 3 роки тому. Власне для здійснення цих благородних цілей і був притягнутий супер-високооплачуваний менеджер невиразною кваліфікації в в. о. керівництво Адміністрації портів з зарплатою під 20 тис. дол. США в місяць. А для вирівнювання ситуації з зарплатами їх підняли і всьому керівному офісу Адміністрації. Не свою ж платять, зрештою — наше з вами …

Що ж було зроблено у визначеному міністром напрямку за минулі роки — ми бачимо: два капітана порту в кожному порту, повзучий ріст офісного персоналу в центральному апараті Адміністрації, який вже не влазить у колишні офіси в Одесі і в Києві. А ще — дуже своєчасний питання: «А навіщо ж треба було брати такого дорогого для держави спеца в Адміністрації портів, навіть якщо результат давно оголошених реформи вкрай негативний?». Виключно для виплати зарплати главі Адміністрації портів або для реальної допомоги міністру настільки йому потрібних радах у сфері, де у нього взагалі немає розуміння?

Тобто дві цілі міністра досягнуті: зарплати Морська Адміністрація почала отримувати з грошей платників податків, тобто з бюджету, а розбухаючи, як тісто в казках братів Грін, зарплати в центрі Адміністрації портів також рясно виплачуються з державних портових зборів. Суду приходять і відходять, портові збори не вичерпуються, можна і реформи впроваджувати при такій кількості грошей постійно. Про те, що на цей «бенкет» витрачаються гроші платників податків, міністр не заїкається і в результаті він перетворюється на бенкет під час чуми. Витрати платників податків вже «полетіли» на оплату цього кордебалету, а зараза ще глибше…

З хроніки цієї «чуми»:

  • Морська палата України 19 лютого потребує проведення громадської експертизи вчиненого в МІУ з двома капітанами портів, залучаючи Нацагентство з питань держ. служби;

  • Нацагентство дає згоду, але з 4-го березня проти експертизи заперечує вже сама новостворена Морська Адміністрація;

  • В порти України вже щодня на роботу приходять по два капітана, кожен з яких вважає себе законним і вимагає, природно, відповідного ставлення від іноземних судновласників.

  • Всі причетні (на повному утриманні платників податків) посилено радяться, виробляють «дорожні карти» вирішення конфлікту, але все ж і хочуть зберегти «статус кво» — посади, вплив і «жирні» зарплати.

Причому, всі учасники «чумном блоці» розуміють, що якщо не прийняти термінових заходів, то завтра це скінчиться великими неприємностями для всіх. Для держави — перш за все!

Порт — це бізнес-середовище. І будь-яка дія по постановці судна до причалу, за сплату зборів, де стоїть підпис нелегітимного капітана, може бути оскаржено — відхід, який виконаний не так, постачання не так отримано — будь-яка дія на акваторії будь-якого нашого порту (а цих дій дуже багато) може призвести до правових наслідків і фінансових втрат всіх і кожного. Розуміють всі, але організаторам є за що боротися!

Ще два моменти в цій темі:

1. На посаді «нового капітана» запрошуються капітани далекого плавання зі стажем плавання капітаном більше 5 років (порушено і тут, так як набирають зі стажем 3 роки), але забезпечують «ринкової зарплатою» для держпосади 4,5 тис. грн. «чистими»… Інше «здобудете в бою!»? У чиновників, які затіяли цю тему, навіть в думках немає, що суспільство розуміє, яка це «схема» і для чого створюється. Розуміють все, що капітан далекого плавання зі стажем роботи і відповідної капітанською зарплатою під 10 тис. дол на місяць не може і не буде чесно змінювати місце роботи на березі з зарплатою схожа з бідним українським митником або податковим інспектором.

2. Посада на 4,5 тис. грн. пропонується з назвою: «Заступник начальника управління — начальник відділу державного нагляду, контролю за безпекою судноплавства, дипломно-паспортних та адміністративних послуг у сфері водного транспорту в порту капітан порту». Але ! Немає такого в класифікаторі посад, ні в Кодексі Торгового Мореплавання, немає… Який же низький рівень знань у морській галузі, держуправлінні демонструють всі учасники цього «чумного бенкету», щоб стверджувати подібні назви для практичної роботи з іноземними судновласниками.

Можна подумати, що те, що витворяють держ. управителі за гроші платників податків, далеко від реального бізнесу, від простих роботяг, які своїми податками забезпечують цю «виставу». Однак це далеко не так!

Ось як описує те, що відбувається провідний журнал портової сфери «Порти України»: «Сьогодні, 5 березня, дипломно-паспортні відділи відключені від єдиного реєстру документів моряків, тобто виготовлення дипломів і сертифікатів тимчасово призупинено», — пише капітан Одеського порту А. Антонов. І додає:

Десятки тисяч наших моряків вже розводять руками: «А як?». А так. Також як в країні синхронно піднімаються ціни в тренажерних центрах підготовки моряків. Розцінки зросли в 6 і більше разів з моменту створення і втручання «у справу» Морської Адміністрації. Аналогічно космічно зросла і вартість всіх документів для моряків.

Що залишається робити морякам? Писати листи президенту країни зі скаргою на його Адміністрації… Написали, відправили 14-го лютого. Нинішній президент цим займатися або звично для нього віддасть на відкуп профанам «політику в морській сфері» — і так ясно.

Не буде. Віддасть.

І ще про якість «рішень» в морської та портової галузі. За яке, власне, і платять шалені зарплати в Адміністрації портів. Про корупційну схему в портах з «ізольованим баластом» я вже писав. Схема періодично повертається і застосовується. З пояснення суднового агента в кінці лютого:

Що робить Адміністрація портів, щоб перекрити цю вже давно перезрілі схему? Офіційно забороняє вхід екологів в порти. Забирає у них пропуску. Рішення — на сотні тисяч зарплати в місяць чиновникам від Адміністрації по рівню кваліфікації.

До чого це призводить? До того, що десятки вантажівок, завантажених морськими контейнерами, провели даром в Одеському порту майже два тижні. Не маючи пропусків у порт, екологи припинили перевірку вантажів з підозрами на радіаційний фон і, природно, занурені дальнобої встали біля воріт порту без дозволу на проїзд вглиб країни. Майже дві (!) тижні йшли наради! Радилися держоргани з держпідприємством! В оплачуваний платниками податків час. А платники податків в цей час стояли і чекали рішення, втрачаючи свої гроші. При тому, що схема відома вже багато років, корупційна схема, ганьблять країну у всіх міжнародних морських організаціях — чиновники АМПУ, Морської Адміністрації, інші чиновники вперто не закривають саму схему. А пропоновані ними рішення, крім шкоди платникам податків, ніяких інших наслідків не несуть.

Так, офіційно Адміністрація портів на час заборонила вхід екологів у порти (і вже знову дозволила). Неофіційно ж створила комісії і разом з екологами пішли в похід по стоять в портах судам: «Всім їсти хочеться… Якщо схема є, то треба брати заморських капітанів за кадик, нехай платять кеш, від них не убуде»… Нерозлучні друзі: Омелян, Вецкаганс, Петренко (голова Морської Адміністрації з дуже спірною легітимністю) всіх візьмуть за кадик, коли мова йде про схеми, корупції і провали в управлінні галуззю. Де не візьмешся — у транспортній сфері бубонної виразки корупції та профанації в управлінні вже підривають зачумленный організм. І тільки надія на швидке позбавлення галузі від цього кубла «фахівців» після чергових виборів дозволяє дивитися в майбутнє після чуми:

«У той же самий час на вокзалах запыхтели паровози і прибули з далеких морів кораблі вже входили в наш порт, засвідчуючи в свою чергу, що цей день став для тих, хто стогнав у розлуці, днем великої зустрічі.»

Альбер Камю. «Чума.»

Олександр Захаров, спеціально для видання Аргумент

«>

15.03.2019
10:06
Источник

Click to comment

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован.

Популярные новости

To Top